Om oss

Välkommen till Strömshaga!

Vi startade vår verksamhet med butik i blygsam skala 1973 i ett gammalt rivningshus i Alingsås, en härlig atmosfär som tyvärr gick i grävskopans rov.

Verksamheten flyttade 1980 till en grannfastighet, också detta hus helt underbart, där det gamla var orört. I mars 2007 såldes butiken i Alingsås som idag lever vidare i samma stil och atmosfär men numera drivs av syskonparet Bosse och Linda Aspsjö.
År 2005 öppnade vi upp portarna till en fin och inspirerande butik på Södra Hamngatan 25 i Göteborg som kom att bli en favorit hos många göteborgare. I juni 2008 tillkom försäljningen på nätet. Våren 2019 såldes Göteborgsbutiken och fick med de nya ägarna även nytt namn - Krut och Krusiduller Diversehandel.
Vid sidan av butiken har vi även bedrivit en grossistverksamhet med försäljning av en stor del av butikssortimentet till andra butiker i mestadels Norden. 1987 specialiserade vi oss på egen designad hemtextil på grossistsidan, vilken såldes i mitten av 90-talet och idag drivs under namnet Nyblom & Kollén.

På senare år har intresset av att återuppta grossistverksamheten vuxit i takt med våra barn som allt mer funnit intresset. I mitten av 2010 bestämde vi oss för att ta tjuren vid hornen och köra igång. Efter en intensiv höst och förhandlingar på andra sidan klotet lyckades vi stolt presentera en monter på Formexmässan i januari som därmed blev startskottet för Strömshaga AB.

Vi drivs av visionen att kunna bidra med en unik känsla till varje hem med inspiration tagen från svunna tider. Lantlig, industriell och retro heminredning ligger oss varmt om hjärtat för tillfället.

John Björkman
VD
john@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Linnea Björkman
Kreativ Chef
linnea@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Algoth Björkman
IT
algoth@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Kerstin Björkman
Grundare / Design / Mässor
--

Se alla produkter här >>

Karl-Johan Björkman
Grundare / Design / Mässor
kjb@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Fredrik
Ekonomi
fredrik@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Pauline
Försäljning / Kundtjänst / HR
pauline@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Sofia
Försäljning / Kundtjänst
sofia@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Jennica
Försäljning / Kundtjänst
jennica@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Dagmar
Sales Manager Tyskland
dagmar@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Frida
Grafisk Design / Marknad
frida@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Sarah
Grafisk Design / Marknad
sarah@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Birgit
Outlet
-

Se alla produkter här >>

Kalle
Lager
-

Se alla produkter här >>

Jens
Lager
-

Se alla produkter här >>

Stina Björkman
Stämningshöjare
-

Se alla produkter här >>

Bilder från vår första butik i Alingsås på 1970-talet.

Erbjudanden
Kolla in våra miljöbilder!

Ta del av våra miljöbilder här!
Är du återförsäljare? Använd gärna våra bilder i er marknadsföring..

Instagram

Facebook

Populärt just nu!
Champagneglas Lågt Kerstin
Champagneglas Lågt Kerstin
Vinglas Kerstin
Vinglas Kerstin
803608
Väggklocka Folke Grå
669418
Plåtburk Rut Kakao Grå/Kräm
669428
Plåtburk Rut Bakpulver Grå/Kräm
669458
Plåtburk Rut Spaghetti Grå/Kräm
669431
Plåtburk Rut Vaniljsocker Kräm/Grå
715107
Vägglampa Arm Svart/Mässing
676827
Trådkorg m. Handtag Konad Svart Stor
676927
Trådkorg Rund Svart Stor
677321
Bricka Allan Vit Mellan
677325
Bricka Allan Grön Mellan
684501
Plåtburk Ingrid Antik Vit S/2