Om oss

Välkommen till Strömshaga!

Vi startade vår verksamhet med butik i blygsam skala 1973 i ett gammalt rivningshus i Alingsås, en härlig atmosfär som tyvärr gick i grävskopans rov.

Verksamheten flyttade 1980 till en grannfastighet, också detta hus helt underbart, där det gamla var orört. I mars 2007 såldes butiken i Alingsås som idag lever vidare i samma stil och atmosfär men numera drivs av paret Eva-Lis och Christer Andersson.
År 2005 öppnade vi upp portarna till en fin och inspirerande butik på Södra Hamngatan 25 i Göteborg som kom att bli en favorit hos många göteborgare. I juni 2008 tillkom försäljningen på nätet. Våren 2019 såldes Göteborgsbutiken och fick med de nya ägarna även nytt namn - Krut och Krusiduller Diversehandel.
Vid sidan av butiken har vi även bedrivit en grossistverksamhet med försäljning av en stor del av butikssortimentet till andra butiker i mestadels Norden. 1987 specialiserade vi oss på egen designad hemtextil på grossistsidan, vilken såldes i mitten av 90-talet och idag drivs under namnet Nyblom & Kollén.

På senare år har intresset av att återuppta grossistverksamheten vuxit i takt med våra barn som allt mer funnit intresset. I mitten av 2010 bestämde vi oss för att ta tjuren vid hornen och köra igång. Efter en intensiv höst och förhandlingar på andra sidan klotet lyckades vi stolt presentera en monter på Formexmässan i januari som därmed blev startskottet för Strömshaga AB.

Vi drivs av visionen att kunna bidra med en unik känsla till varje hem med inspiration tagen från svunna tider. Lantlig, industriell och retro heminredning ligger oss varmt om hjärtat för tillfället.

/Karl-Johan Björkman VD

John Björkman
VD / Produktion / Ekonomi
john@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Linnea Björkman
Inköp / Design
linnea@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Algoth Björkman
Produktion / Inköp
algoth@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Kerstin Björkman
Grundare / Inköp
--

Se alla produkter här >>

Karl-Johan Björkman
Grundare / Design
kjb@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Fredrik
Ekonomi / Kundtjänst
fredrik@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Pauline
Försäljning / Kundtjänst
pauline@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Sofia
Försäljning / Kundtjänst
sofia@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Jennica
Försäljning / Kundtjänst
jennica@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Dagmar
Sales Manager Tyskland
dagmar@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Frida
Grafisk Design / Marknad
frida@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Sarah
Grafisk Design / Marknad
sarah@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Birgit
Outlet
-

Se alla produkter här >>

Kalle
Lager
-

Se alla produkter här >>

Jens
Lager
-

Se alla produkter här >>

Stina Björkman
Stämningshöjare
-

Se alla produkter här >>

Bilder från vår första butik i Alingsås på 1970-talet.

Erbjudanden
Kolla in våra miljöbilder!

Ta del av våra miljöbilder här!
Är du återförsäljare? Använd gärna våra bilder i er marknadsföring..

Instagram

Facebook

Populärt just nu!
604718
Litermått 1 dl Zink
303300
Skålborste Fiber
Veke till Fotogenlampa
Veke till Fotogenlampa
711301
Taklampa Gustav Vit
Lampolja 1 Liter
Lampolja 1 Liter
713307
Taklampa Svante Svart
128212
Veke Liten rund
669307
Prydnadsstol Pinn Svart
128400
Fotogenlampa Elisabeth Kvadrat Antik Mässing
670216_2
Ljushållare Trumma Rost Liten
670226_2
Ljushållare Trumma Rost Stor
677717
Ljusstake Göte Svart Liten
677727
Ljusstake Göte Svart Stor