Om oss

Välkommen till Strömshaga!

Vi startade vår verksamhet i blygsam skala 1973 med en butik under namnet Balders Hage. Butiken låg i ett gammalt hus i Alingsås med en härlig atmosfär som tyvärr gick i grävskopans rov 1980. Verksamheten flyttades då till en grannfastighet, också detta hus helt underbart, där det gamla var orört. I mars 2007 såldes butiken som idag lever vidare i samma stil och atmosfär men numera drivs av nya ägare.

År 2005 öppnade Balders Hage upp portarna på Södra Hamngatan i Göteborg. Det var en fin och inspirerande butik som kom att bli en favorit hos många. Samtidigt drev vi också under några år sommarbutik på Marstrand. I juni 2008 kompletterade vi butiken med en webbshop. Våren 2019 såldes Göteborgsbutiken och fick med de nya ägarna ett nytt namn - Krut & Krusiduller. Webshopen drivs vidare av oss under namnet baldershage.se

Vid sidan av butik och webshop har vi bedrivit grossistverksamhet med försäljning av husgeråd, glas, porslin och handarbete. 1987 såldes verksamheten och ersattes med grossistverksamhet fokuserad på hemtextil. Detta företag såldes i mitten av 90-talet och drevs vidare under namnet Nyblom & Kollén fram till 2017.

Intresset av att återuppta grossistverksamheten växte i takt med att våra barn blev äldre och fann det mer intressant. I mitten av 2010 bestämde vi oss för att ta tjuren vid hornen och köra igång. Efter en intensiv höst med förhandlingar på andra sidan klotet lyckades vi stolt presentera en monter på Formexmässan i januari 2011 som därmed blev startskottet för Strömshaga AB. Namnet Strömshaga är taget från familjens barndomshem, fabrikören Oskar Molanders gamla villa i Alingsås.

Vi drivs av visionen att kunna bidra med en unik känsla till varje hem med inspiration tagen från svunna tider. Lantlig och gammaldags heminredning ligger oss varmt om hjärtat.

John Björkman
VD
john@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Linnea Björkman
Kreativ Chef
linnea@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Algoth Björkman
IT
algoth@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Kerstin Björkman
Grundare / Design / Mässor
--

Se alla produkter här >>

Karl-Johan Björkman
Grundare / Design / Mässor
kjb@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Fredrik
Ekonomi
fredrik@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Pauline
Försäljning / Kundtjänst / HR
pauline@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Sofia
Försäljning / Kundtjänst
sofia@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Jennica
Försäljning / Kundtjänst
jennica@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Dagmar
Sales Manager Tyskland
dagmar@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Frida
Grafisk Design / Marknad
frida@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Sarah
Grafisk Design / Marknad
sarah@stromshaga.se

Se alla produkter här >>

Birgith
Outlet
-

Se alla produkter här >>

Kalle
Lager
-

Se alla produkter här >>

Jens
Lager
-

Se alla produkter här >>

Stina Björkman
Stämningshöjare
-

Se alla produkter här >>

Bilder från vår första butik i Alingsås på 1970-talet.

Erbjudanden
Kolla in våra miljöbilder!

Ta del av våra miljöbilder här!
Är du återförsäljare? Använd gärna våra bilder i er marknadsföring..

Instagram

Facebook

Populärt just nu!
401407
Snöre av Jute Cylinder Svart
Vitt Presentpapper
Vitt Presentpapper
001802
Brunt Presentpapper
Jutesnöre Natur
Jutesnöre Natur
401400
Snöre av Jute Cylinder Natur
401404
Snöre av Jute Cylinder Röd
321220_2
Kulljusstake för Julgransljus Röd
135335
Doftljus Mjörn Vintersaga 210g
684027
Hängande Ljusstake Sonja Svart Stor
Hängande Ljusstake Sonja Svart Liten
Hängande Ljusstake Sonja Svart Liten
646007_1
Ljusstake Järn Fötter
667607
Klämma på fot Svart
321805
Rund Korg m. Handtag Ida S/3